Trafikte Ada Nedir?

srcbelgesi.com

Trafikte Ada: Yayaların geçme ve durmalarına, taşıtlardan inip binmelerine yarayan, trafik akımını düzenleme ve trafik güvenliğini sağlama amacıyla yapılmış olan, araçların bulunamayacağı, koruyucu tertibatla belirlenmiş bölüm ve alanlara “ada” denir.

Yayaların geçme ve durmalarına, taşıtlardan inip binmelerine yarayan, trafik akımını düzenleme ve trafik güvenliğini sağlama amacıyla yapılmış olan, araçların bulunamayacağı, koruyucu tertibatla belirlenmiş bölüm ve alanlara ada denir. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alanlar ada olarak nitelendirilir.

Adaların oluşturulmasındaki temel amaç, trafiğin akışını düzenlemeye çalışmaktır. Genellikle kavşakların birleşim noktalarına konumlandırılırlar. Bu konumlandırma sonucu, kavşaktaki araç hareketliliğinin yönü ve akışı hızı yönetilmektedir. Ada etrafında dönüş yapılması için belirlenmiş trafik kuralları vardır. Bu kurallar trafik kameraları ve görevlileri tarafından denetlenir, kurallara uyulmaması durumunda trafik görevlileri tarafından gerekli görülen cezai işlem başlatılır.

Aşağıda ada etrafından dönülmez ve ada etrafından dönülür levhaları.

Ada etrafı levhaları

Ada etrafı levhaları

Azami Ağırlık Nedir?

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/trafikkrallari

yeniumitforklift.com