Arazi Taşıtı Nedir?

srcbelgesi.com

Arazi Taşıtı: Karayolunda yolcu veya yük taşıyabilecek şekilde imal edilmiş olmakla beraber bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilen motorlu taşıtlara “arazi taşıtı” denir.

G Sınıfı – Arazi Taşıtları
N1 sınıfı araçlardan azami kütlesi 2 tonu aşmayanlar ve M1 sınıfındaki motorlu araçlar, en az bir ön dingili ve en az bir arka dingili eşzamanlı tahrikli olarak tasarlanmış, bir dingilinin tahriki ayrılabilen araçlar dahil ve en az bir diferansiyel kilit mekanizması veya buna benzer işlevde en az bir mekanizması varsa ve tek araç için hesaplanan %30’luk bir eğimi tırmanabiliyorsa, arazi tipi araç olarak kabul edilir.

 

Eğimli yollara meydan okuyabilen, dağ taş demeden her yere tırmanabilen arazi taşıtı ülkemizde de iklim olarak engebeli ve yüksek yerlerde kullanım ağı oldukça geniştir. Yollarda tabanı kazayı önler bu şekilde. Ayrıca aracın belirli ton kapasitesi ağırlık yönünden büyük avantaj sağlar. Büyük tekerlek yapısından beygir gücüne denk olan, bu gücü tekerlekten almaktadır.

Kamp, çadır, doğayı seven insanlarda da ormana engeli arazilere araç ile kolaylık ile çıkar. Ama diğer araçlar ile çıkmaya çalışsa çukura, bataklık gibi olumsuz yol biçimine sahip yerlerde kazaya sebebiyet vermiş olur. O yüzden kullanım açısından çok avantajlı ve ağırlık taşıma kapasitesi bakımından ise diğer araçlardan daha öndedir.

yeniumitforklift.com