Banket Nedir? Trafikte Banket Ne Demek? 

srcbelgesi.com

Banket: Yaya yolu ayrılmamış karayolunda, taşıt yolu kenarı ile şev başı veya hendek iç üst kenarı arasında kalan ve olağan olarak yayaların ve hayvanların kullanacağı, zorunlu hallerde de araçların faydalanabileceği kısma “banket” denir.

Banket ne demek? Trafikte banket nedir?  Banket yol ne demektir? gibi sorulara cevap verdik. Peki banketin özellikleri nedir? Kaç metre olmalıdır?

Banketin özellikleri

Banketler, araç yoluna bitişik şekilde farklı zemin kullanılarak yapılır. Kaldırımların aksine araç yolu ile aynı yüksekliğe sahiptir. Daha çok şehir dışı yollarda kullanılır.

Banket Rengi

Kaplama üzerine çizilecek olan banketler ve eksen çizgileri istisnalar hariç mutlak suretle beyaz renkte boyanır. Beyaz renk dışında başka renklerde çizgi çizilmeyecektir. Ancak buna aşağıdaki durumlar istisnadır. Bunlar sırasıyla;

  • Yıl içerisinde 30 günden fazla sis olan yerler,
  • Bakım ve onarım sahalarında yapılan geçici işaretlemelerde,
  • Otopark ve park yasağı çizgilerinin çizilmesinde sarı renk uygulaması yapılabilir.

Düşük Banket Ne İşe Yarar?

Düşük Banket Nedir?

Düşük Banket Nedir?

T-36 düşük banket levhası, kaldırım ile banket arasında kot farkı oluşturmak için kullanılır. Bu işaret, yumuşak bir omuz konusunda uyarmak için de kullanılabilir. Düşük Omuz İşareti T-36 bir tehlike uyarı işaretidir. Düşük banket levhası kırmızı üçgen içinde siyah sembol biçimindedir. KGM levha standardında 60, 75 ve 90 cm eşkenar üçgen ölçülerindedir. Karanlık yollarda kolaylıkla fark edilmesi için reflektif malzemeden üretilir.

Düşük Banket levhası kullanımı

Düşük Banket levhası kullanımı

Bu işaret karşı kaldırım ile banket arasındadır. Yol güvenliğini tehlikeye atabilecek seviye farklılıklarını ikaz etmek için kullanılır. bu işaret Yumuşak omuzu uyarmak için plak da kullanılabilir. (Bkz. Şekil 32) Bu işaret, dar veya omuzsuz bir omuzun sonundadır. Dik yokuşları işaretlemek için kullanılmamalıdır. Bu karakter altında kullanım için geçiş ek alanı (PL-1) ile düşük
Omuz uzunluğu belirtilebilir.

Banket Genişliği Ne Kadar Olur?

Tek Şeritli Yüzeysel Kaplamalı  Yolların Banket Genişlikleri;

Platform genişliği 12 metre 1A Tipi yollarda  : 2.50 metre ,
Platform genişliği 10 metre 2A Tipi yollarda : 1.50 metre ,
Platform genişliği 8 metre 3A Tipi yollarda  : 0.50 metre olarak yapılmaktadır.

yeniumitforklift.com