BİSİKLET

srcbelgesi.com

BİSİKLET: En çok üç tekerleği olan ve üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz taşıtlardır. Bisiklet için ülkemizde sürücü belgesi almadan kullanılmaktadır. Bisiklet motorlu ise; bu motorlu bisiklet olarak adlandırılır. Bunun için motor gücüne göre A1 ve A2 sınıfı ehliyet alarak kullanılabilir.

Bisiklet Nedir?

Eski adıyla velespit anlamına gelen bisiklet iki ya da üç tekerlekli, isteğe bağlı olarak motorsuz ya da elektrikli motorlu bir ulaşım aracıdır.  Dünya üzerinde bilinen ilk iki tekerlekli araç Baron Karl de Drais de Sauerbrun tarafından tahta malzemeden geliştirilmiştir. 6 Nisan 1818’de Paris’te sergilenmiş ve ismi ”Drezin” konulmuştur.

Günümüzde en çok tercih edilen ve en güvenli olduğu düşünülen ulaşım araçlarından biridir. Hem sürülebilmesi ve hükmedebilmesi açısından oldukça kolay bir araçtır. Ayrıca maddi açıdan da çok yüklü bir fiyatta sunulmaması artı bir puandır. Özellikle çocukların sevip kullandığı bisikleti, hemen hemen her yaşta insan rahatlıkla kullanıp oldukça keyifli bir şekilde yolculuk sürdürebilmektedir.

Bisiklet Giremez Levhası

yeniumitforklift.com