Kamyon Nedir?

srcbelgesi.com

Kamyon: İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3.500 kg’dan fazla olan ye yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıtlara “kamyon” denir. Kamyon kullanabilmek için yurt içinde src4, uluslararası taşımacılıkta src3 belgesi ile psikoteknik raporu alınması gereklidir. Kamyon kullananlar da yaş şartı 22 yaşını doldurup 23 yaşından gün alınmalıdır. Bununla beraber en az C, D veya E sınıfı ehliyete sahip olunması zorunludur.

Otomobille aynı çalışma prensibine sahip olan kamyon , 4- 10 tekerleğe sahiptir. Çeşitli tiplerde ve özelliklerde olan kamyon güçlendirme desteği olarak içten yanmalı motora sahiptir. Taşımacılık alanında en yaygın kullanılan araçlardan biridir.10 tip kamyon bulunmaktadır. Bunlar ; İnşaat kamyonları, nakliye kamyonları , çimento (beton) mikseri kamyonları , karla mücadele kamyonları , kapalı kasa kamyon , tanker kamyonu , çöp kamyonu , vidanjör kamyon , damperli kamyon , çekici kamyonu.

Kamyon kullanan kişiye ne denir?

Kamyonu sevk ve idare eden kişiye taşıma yönetmeliğindeki tanımlara göre ticari araç kullandığı için “şoför” denir.

Kamyonun kaç tekeri var?

Kamyonların toplam 10 tekeri bulunur. 10 teker kamyonların taşıma kapasitesi toplam ağırlığı 25 tonu geçmeyen, boş ağırlıkları ise 10 ton, yük kapasitesi (net) 15 ton olan araçlara kamyon denir.

Kamyonların 5 üretici firması ve bulunan yerleri :

  • Unimog : Askeri Mercedes-Benz
  • BMC Sanayi ve ticaret A.Ş : Türkiye
  • Volvo: İsveç
  • Mercedes-Benz: Almanya
  • Renault: Fransa , Asya , Afrika

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/@trafikkurallar3872/

yeniumitforklift.com