Karoser Nedir? Karoser Taşıyıcı Ne Demek?

srcbelgesi.com
Karoser Nedir?

Karoser Nedir?

Karoser taşıyıcı adı verilen yapı, genellikle yolcu veya bagaj taşıyan parçaya verilen addır. Malzemeye bağlı olarak alüminyum veya sacdan yapılabilir. Aracın ihtiyacına göre düz veya fiber konstrüksiyon olarak imal edilirler. Araçlar gövdeye göre sınıflandırılır, ancak genellikle yolcu sayısı ve yük miktarına göre sınıflandırılır. Açık gövde yapısı; üstü açık, şekilde bir arabadır.

Yarı açık tavanlı arabalar genellikle spor modellere dayanır, tek fark çatının olmamasıdır. Elbette bazı araçlarda durum böyle değil ve tavan açılıp kapanabiliyor. Bu açıdan araç ile araç arasındaki fark, dik ve sağlam bir duruştur. Bu anlamda araç zemini, güçlendirilmiş zemin ile dengelenmelidir. Roadster ve Targa modelleri de açık kasa sınıfına giriyor. Yazımızda karoser nedir ve karoser taşıyıcı ne demek hakkında aşağıda detaylıca inceleyebilirsiniz.

Karoser Çeşitleri Nelerdir?

Karoser Çeşitleri

Karoser Çeşitleri

Karoser çeşitleri, araç tipine bağlıdır ve 7 çeşidi vardır. Hatchback gövde; siz küçük salon gövdesisiniz; en azından geniş iç hacmiyle insanları taşıyabilen bir türdür. Dönüştürülebilir gövde; 4 koltuklu açık araçlarda yaygın olarak kullanılır.

  • Vücut torku;  2 kapılı bir araç için, 2 ve 4 kişi tarafından taşınabilir. Gövde MPV Çok yönlü bir araçtır. Yarı ticari araç ve 7 kişilik aile aracı adını verdiğimiz araba için yapılmış.
  • İstasyon vagon gövdesi; sedanlar da daha büyük gövdeliydi.
  • Roadster gövdeleri; arkada öne göre daha geniş bir cabrio için yapılmıştır.

Sedan Karoser Özellikleri

Sedan Karoser Özellikleri

Sedan Karoser Özellikleri

Bir sedan karoser aracının temel özellikleri, en az dört iş istasyonunu taşıyabilmesi ve arka bagajın arkaya doğru çıkıntı yapmasıdır. Türkiye’de yaygın olarak tercih edilen bu tip otomobil, her zaman liderliğinde ısrar ediyor. Sedanın gövdesi genellikle ev arabalarında kullanılır. Sedanın iç hacmi çok büyük, ancak segmente ve modele bağlı. Bu iç kapasite genellikle yaklaşık 1000 litredir. Bu, bazı istasyon vagonlarından daha fazla oda hacmi sağlar. Türkiye’de ve Avrupa’da sedanların kaportası son zamanlarda bir trend olarak kullanıcıların ilgisini çekmeye başladı. Karoser nedir

Cabriolet Karoser Modelleri

Cabriolet araçlar, normal bir kutu gibi veya çatısız değil, genellikle tavanı açık olarak üretilir. Ancak aracın çatısının kullanıcının isteğine göre açılıp kapanması mümkündür. İki kişilik bir araçta daha fazla yolcu taşımak modelden modele değişiklik gösterebilir. Son yıllarda Cabrio otomobil üretimi daha fazla insanı taşımaya başlamıştır.

Coupe Karoser Seçenekleri

Karoser çeşitleri arasında Coupe modeli, yolcu sayısı az veya yolcu kapasitesi fazla olan modelden seçilebilir. Cabriolet gövde modelinin kapalı modeli olduğu söylenebilir. Hatta ilk coupe otomobilin ön tarafının üstü açıkken arka koltuğun üstü kapatılmıştı.

Hatchback Karoser Yapısı Nasıl Olur?

Hatchback Karoser nedir? Hatchback gövde yapısına sahip araçlar genellikle küçüktür ancak ebatları artık standart ebat değildir ve segmentin standartlarını karşılayacak şekilde segment tipine ve otomobil markasına göre üretilmektedir. Arkaları genellikle düzdür ve yere doğru eğimlidir. Bu nedenle, bagaj miktarı azdır. Hatchback gövdeli araçların arka koltukları genellikle daha yatay ve içe çekilmiştir. Bu nedenle arka koltuğun oturma pozisyonu diğer vücut tiplerine göre daha rahattır. Genel olarak hatchback gövdeli araçlar Avrupa’da en çok satan araçlardır. Bu gövde günümüzde tüm araç gruplarının birçok modelinde kullanılmaktadır.

MPV Karoser Nedir?

MPV Karoser Nedir? MPV’nin kısaltması “çok amaçlı araç” olup Türkçe ‘ye çok amaçlı araç olarak çevrilebilir. Aileler için model tip araba almak isteyenlerin tercih ettiği bir gövde yapısıdır.

Station Vagon Karoseri Ayıran Özellikler Nelerdir?

Station vagonun gövde yapısını açıklarken sedanın daha büyük bir bagaj kapasitesine sahip olduğunu söylemek abartı olmaz. Ayrıca bir istasyon vagonunu büyük bir hatchback ile karşılaştırabilirsiniz. Ek olarak, arka koltuklar katlanabilir ve bu da aracın içindeki hacmi büyük ölçüde artırır. Karoser nedir hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz.

yeniumitforklift.com