OKUL SERVİS ARACI (OKUL TAŞITI)

srcbelgesi.com

OKUL SERVİS ARACI (OKUL TAŞITI): Genel olarak okul öncesi eğitim, ilköğretim, orta öğretim ve yüksek öğretim öğrencileri ile sadece rehber personel taşımalarında kullanılan ticari tescilli yolcu taşımaya mahsus taşıttır. (11 Ekim 2008 tarih ve 27021 sayılı resmi gazete) Okul servisi kullanan sürücülerin src2 belgesi ve psikoteknik raporu almaları gerekmektedir.

Okul servislerinin arka kısmında “OKUL TAŞITI” ifadesi olma zorunluluğu vardır. Bu ifade karayollarında hareket ederken diğer araçlar tarafından kolayca tanınmasını sağlar. Servis aracı gören duyarlı sürücüler daha dikkatli davranarak öğrencilerin kolayca servisten inip servise binmesine yardımcı olurlar.

Bir okul taşıtında ışıklı DUR tabelası olmalıdır. Bu tabelayı öğrenciler servise inip binerken takılmalıdır. Öğrenciler servisten inmeden ya da servise binmeden ışık söndürülmemelidir. Koltuk sayısı öğrenci sayısı ile eşdeğer olmalıdır. Hiçbir öğrenci ayakta yolculuk etmemelidir. Okul taşıtında bulunan pencere ve camlar öğrencinin erişemeyeceği yükseklikte olmalıdır. Öğrencinin erişebilir olduğu pencere ve camlar sabit olmalıdır. Okul servisinin geliş gidiş saati okul tarafından belirlenen taşıma saatlerine uymalıdır.

yeniumitforklift.com