OTOBÜS

srcbelgesi.com

Otobüs: Yapısı itibariyle sürücüsünden başka en az 15 oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıtlara “otobüs” denir. Troleybüsler de bu sınıfa dâhildir. Otobüs kullanan şoföler src1 veya src2 belgesi ile psikoteknik değerlendirme merkezinden psikoteknik raporu almaları zorunludur. Büyük otobüsler de yaş şartı 26 dır.

Hukuk kuralları çerçevesinde belli kişilerin, şoför kontrolünde kullandığı araçtır. Şoför E sınıfı ehliyetine sahip olması zorunluluğu vardır. Otobüsün ise çok  yaşının olamaması gerekir.

En çok kullanılan ulaşım araçlarından birisidir. Yolcu taşıma kapasitesi bünyesinde şehirler arası ya da dışı olmak üzere gerçekleşir. Genelde diğer ulaşım araçlarına göre de uygun olmasından tercih edilir. Ayrıca Türkiye’de karayolları daha fazla geliştiği için her yere otobüs de ulaştığı için her zaman tercih edilir.

Diğer taraftan otobüs ile yolculuk esnasında şoför ve diğer çalışanların yolcuların konforunu, canını, her zaman ön planda tutarak hareket etmelidir. Fazladan yolcu alarak haksız kazanç elde etmeye çalışması hukuk kurallarına aykırıdır. Bu ve benzeri diğer konularda hassas olmalıdırlar.

yeniumitforklift.com