OTOMOBİL

srcbelgesi.com

Otomobil: Yapısı itibariyle, sürücüsünden başka en çok 7 oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıtlara “otomobil” denir.

Bunlardan taksimetre veya tarife ile yolcu taşıyanlara “taksi otomobil”, Kişi başına ücretle yolcu taşıyanlara “dolmuş otomobil” denir.

Otomobil, yolcu veya yük taşımak amacıyla dizayn edilmiş motorlu bir taşıma aracıdır. Motoru sayesinde herhangi bir insan gücüne ya da hayvan gücüne gerek kalmadan ulaşım sağlanabilmektedir. Günümüzde en çok kullanılan araçların arasında başta gelmektedir.

İlk otomobil icadı 1672 yılında gerçekleştirilmiştir. Sürücü ile birlikte en fazla 9 kişiyi bünyesinde barındırabilir. Elbette bu noktada önemli olanlardan biri de ağırlıktır. 9 kişi haricinde iki küçük çok ağırlık yapmayacak bebekler de binebilir. Sonuç olarak burada otomobilin sınır kilogramı önem arz eder. Direksiyon simidi sayesinde aracın gidişatına yön verilir. İnsan taşımak için icat edilmiştir. Günümüzde çevremizde her yerde kolaylıkla görebileceğimiz, güvenli ulaşım araçlarından biridir.

yeniumitforklift.com