Psikoteknik Belgesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

srcbelgesi.com

Psikoteknik Belgesi

Ticari araç sürücüleri yasal olarak trafiğe çıkabilmek için psikoteknik belgesi almak mecburiyetindedir. Farklı aşamalar ile ele alınan bu belge, kişinin süreçleri geçmesi ile beraber sunulur.

Psikoteknik Belgesi Ne Demek?

Bedensel ve zihinsel olarak ticari araç sürücülerinin yeterliliğini kanıtlayan belgeye psikoteknik belgesi denir. Pek çok unsur ele alınarak gerçekleştirilen bu test ve ölçümler, kişinin daha çok psikolojik açıdan trafiğe çıkıp çıkmayacağına dair sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Kişinin zihinsel açıdan hazır olup olmadığını ve yapacağı işe uygunluğunu gösterir.

Belge olmadan trafiğe çıkmak cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalmasına sebep olur. Bu işlem yasal zemin üzerinde yetki belgesine sahip olan kurumlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Yük/eşya ya da yolcu taşıma işini üstlenecek olan ticari sürücüler teste tabi tutulur. Gerekli kriterleri psikolojik ve fiziksel açıdan geçen kişiler belgeyi almaya hak kazanır. Geçemeyen ticari sürücüler ise yeniden sınava girme hakkına sahiptir.

Whatsapp Bilgi Hattı: 0 530 957 79 13

Psikoteknik Belgesini Kimler Alır?

Psikoteknik belgesini kimler alır?

Yetki belgesine sahip kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilen test üzerinden, psikiyatri uzmanları süreci yürütür. Gerçekleştirilen zihinsel ve fiziksel ölçümler neticesinde raporlamaya bağlı olarak ticari sürücüler psikoteknik belgesi almaya hak kazanır. Sınava girecek olan kişiler ağır eşyalar ve yükler ile beraber yolcu taşımacılığı yapacak sürücülerdir. Sonuçlarına bağlı olarak fiziksel ve zihinsel yeterliliğe sahip bireyler, yasal olarak hizmet veren kurumlardan belgesini elde eder.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik Cihazı

Yasal açıdan ticari araçlar kullanmak için psikoteknik belgesi alınması mecburidir. Bu belgeyi alabilmek için öncelikle yetki sahibi kurumlara başvuru yapılması gerekir. Ehliyet fotokopisi ile beraber 1 adet güncel vesikalık fotoğraf, diğer belgelere eşliğinde kuruma sunulur. Güvenli araç kullanımı gerçekleştirebilecek yeterliliğe sahip kişiler için, belli başlı bazı etmenler ticari araç sürücüsünde aranır. SRC belgesi sahibi olan ve ticari araç kullanacak kişiler adına en önemli unsur psikoteknik belgesidir.

Yolcu taşımacılığı ile yük/eşya taşımacılığ gerçekleştirecek olan kişilerin her açıdan bu işi kaldırabilmesi gerekir. Psikolojik noktada kişinin karakter yapısı ele alınarak sınav gerçekleştirilir. Trafikte sakin bir kişilik yakalamak ve öz kontrolü kaybetmeme konusunda, tüm u davranışlar sınav esnasında dikkatlice incelenir. Belli aşamalardan başarılıyla geçen sürücüler psikoteknik belgesine sahip olur. Gerekli kriterleri ele alan psikiyatri uzmanları bu görevi her türlü aşamayı baz almak suretiyle süreçten geçirir.

Psiko Teknik Belgesi Kaç Yıl Geçerli?

Psikoteknik belgesinin geçerlilik süresi

Psikoteknik rapora sahip olan ticari sürücüler bu raporu 5 (beş) yıl süreyle kullanma hakkına sahiptir. Bu sürenin ardından yeniden sınava girilmeli ve psikoteknik belgesi alınmalıdır. Güvebli bir yolculuk gerçekleştirmek; trafiği fiziksel ve zihinsel açıdan kaldırabilmek için bu belgenin mutlaka güncellenmesi gerekir. Yasal olarak yetki sahibi olan kurumlar tarafından psikoteknik belgesini elde edebilirsiniz.

Geçen 5 yıllık sürenin ardından eğer belge yenilenmezse; kişinin trafiğe ticari açıdan çıkma hakkı men edilir. Bu yüzden psikoteknik raporu için yetkili merkezler aracılığıyla başvuru yapılmalı ve yeniden aynı sınava tabi tutulmalıdır. Önemli olan diğer husus ise psikoteknik belge raporuna sahip olan kişilerin, rapor tarihi dolmadan yeniden başvuru gerçekleştirilmesidir.

Psikoteknik Yenileme Nasıl Yapılır?

Zihinsel ve fiziksel açıdan ticari araç sürücülerinin yeterliliğini test eden psikoteknik testi, belli başlı bazı etmenler ele alınarak gerçekleştirilmektedir. Yetkili kuruma başvuru yapıldıktan sonra, uzman psikiyatri kontrolü altında sürücüler yeterlilik sınavına tabi tutulur.

  • Uygulama
  • Muhakeme
  • Hafıza
  • Dikkat

Tüm bu etmenler ele alınmak suretiyle özellikle psikomotor beceri ve yetenekler detaylı şekilde kontrolden geçer. Kişinin bireysel tutum ve davranışları, göz, el ve ayak koordinasyonları ile tepkiler dikkatli şekilde incelemeye alınır. En dikkat edilen hususlar arasında ise kişisel özellikler gelir. Karakter yapısına bağlı olarak saldırganlık, asabiyet, kişisel kontrol ve sorumluluk gibi pek çok unsur öne çıkarılmak suretiyle detaylı bir test gerçekleştirilir.

Sakinliğini koruyan ve trafikte her türlü duruma karşı olgun bir yapı gösteren kişilik test içerisinde aranır. Bu işlemler psikiyatri uzmanları kontrolü altında sırası ile ele alınarak, ticari araç sürücülerinin trafikteki yeterli olup olmayacağına dair rapor çıkarılır. Eğer psikoteknik belgesi olumlu sonuçlanmış ise kişiye belgesi sunulur. Böylece yasal olarak eşya/yük ya da yolcu taşıma konusunda sürücüler trafiğe yasal ve güvenli şekilde çıkabilir.

yeniumitforklift.com