Reflektör Nedir?

Reflektör Nedir

Özellikle yeni ehliyet sahibi olmuş kişilerin sıklıkla sorduğu soruların başında reflektör nedir sorusu gelmektedir. Reflektör araçlarda kullanılan ve birçok modeli bulunan bir ışık sistemidir. Can ve mal kaybının önlenmesi adına reflektör kullanımı tavsiye edilmekte ve özendirilmektedir.

Reflektör hangi araçlarda bulunur?

Trafik Yönetmeliğine göre motosiklet ve motorlu bisiklet dışında tüm motorlu araçlarda aracın ön ve arkasına konulmak suretiyle Avrupa Ekonomik Komisyonu ECE R 27 Regülasyonuna uygun iki adet üçgen reflektörün bulundurulması yasal bir zorunluluktur.

Reflektör Hangi Durumlarda Kullanılır?

Acil durumlarda reflektör ışıkları yakılarak olası trafik kazalarının önlenmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda gece yolculuklarında ve ışıklandırmanın yetersiz olduğu mevkilerde de bu ışık gereçleri aktif olarak kullanılabilir. Özellikle park etme aşamalarında bu ışıklar yakılarak karşı taraftan gelmekte olan arabalar ikaz edilir. Halk arasında ikaz ışığı adı ile de bilinmektedir.

Reflektör Mesafesi

Söz konusu modellerin reflektör mesafesi değişkenlik göstermektedir. En küçük ölçekli versiyonları 50 metreye kadar ışık verebilmektedir. Son çıkan modellerinde ise bu mesafe 150 metreye kadar çıkabilmektedir.

Dönemeç ya da tepe üstlerinde aracın 30 metre önüne ve 30 metre arkasına reflektör konulur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise; aracın ön ve arkasına yerleştirilen reflektör diğer araçlar tarafından 150 metre mesafeden görünür olması gerekir.

Reflektör Fiyatları ve Montajı

Günümüzde her farklı tip ve markada araca reflektör taktırmak mümkündür. Sadece bir saat gibi kısa bir sürede söz konusu ışıklı sistem aracın ön ve arka kısmına taktırılabilir. Her cebe ve bütçeye uygun reflektör çeşitleri de mevcuttur. En uygun fiyatlı modellerin yanı sıra mevcut araca uygunluk bakımından profesyonel yardımlar alınabilir.

Türkiye’de ve Dünya’da Reflektör Kullanımı

Son on yıl içerisinde hem dünyada hem de Türkiye’de reflektör kullanımında gözle görülür oranda bir artış gözlemleniyor. Kaza riskini büyük oranda azaltan bu özel cihazların kullanımı da montajı da son derece pratik ölçeklerde gerçekleştiriliyor. İlgili kataloglara girilerek birçok farklı model arasından özellikleri baz alınarak seçim yapılabilir. Toplam garanti süreleri 2 yıl ile 4 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Herhangi bir arıza ya da darbe durumunda aynı hızda değiştirilebilir. Yedek parça dükkanlarında farklı modellerini bulmak da mümkündür.

Piyasada Yer Alan Reflektör Çeşitleri

Piyasa içerisinde her bütçeye ve talebe uygun reflektör modelleri aktif olarak üretiliyor ve satışa çıkarılıyor. Bunların başında prizmatik adı ile lanse edilen ve bu isimle satışa çıkarılan modeller yer alıyor. Yolların kenarlarında kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış bariyer reflektörleri de bulunmaktadır. Bu reflektör modeller belli metre aralıklarında yolun kenarlarına konularak söz konusu güvenliği azami seviyeye çekmektedir. Katlanabilir olması nedeniyle kullanımı ve taşınması son derece pratiktir.

Trafik Engel İşareti

Engel işareti

Ticari araçlardan, kamyon otobüse ve çekicilerin trafiğe açık karayollarında arıza meydana gelmesi ve uzun süreli bırakılması durumunda, normal hava şartlarında en az 150 metreden net bir şekilde görülebilecek biçimde 150×25 cm. ebadında Avrupa Topluluğu Direktifleri ve Avrupa Ekonomik Komisyonu Regülasyonlarından ECE 70’deki teknik şartlara uygun engel işaretinin konulması mecburidir.

Reflektör ne işe yarar?

Reflektör ne işe yarar sorusunun cevabı ise şöyle verilebilir. Belirsiz bir arıza nedeniyle veya gerçekleşen herhangi bir kaza sonucu akan trafikte stop eden araçların yerini belli etmek için kullanılan ışık sistemleridir. Bu ışıklı işaretler sayesinde, araçların durduğu yerler, diğer araçlar tarafından daha önceden fark edilebilir. Bu sayede hareket halindeki araçların duran araçlara çarpmasının önüne geçmek hedeflenir. Özellikle karanlık saatlerde kullanılması gereken ama kullanılmayan reflektörler büyük kazalara yol açabilir.

Reflektör kaç metreye konur?

Reflektörlerin amacı olay yerinin uzak mesafeden fark edilmesini sağlamaktır. Bu nedenle olay yerinden yaklaşık 150 metre uzaktan fark edilebilecek mesafeye konulmalıdır. Bunun için gerekli mesafe ise reflektörün boyutuna göre belirlenmelidir. Genel boyutları göz önünde bulundurarak reflektör kaç metreye konur diye cevap verecek olursak, hareketsiz araçların 25 metre önüne ve 25 metre arkasına gelecek şekilde yerleştirilmelidir diyebiliriz.

No Responses

  1. Uzun Yol Öncesi Aracınızda Mutlaka Olması Gerekenler - Carex Shop Haziran 1, 2021