Rodaj Nedir

Sıfır araba ve motoru yenilenen arabalarda bazı işlemlerin uygulanması ve rodaj nedir gibi soruların öğrenilmesi gerekiyor. Sıfır araba aldığınızda veya halihazırda olan bir arabanızın motorunu yenilediğinizde parçaların birbirine uyum sağlaması için bir süre gerekir. Bu sürede arabanın hor kullanılmaması ve uyum sürecinin doğru tamamlanması büyük önem taşır.

Kelime anlamı alıştırma olan rodaj kelimesi araba parçalarının birbirine uyum sağlaması için kullanılıyor. Sıfır alınan ve motoru yenilenen araçlarda motor ömrünün uzun olması için bu işlemin uygulanması tavsiye ediliyor. Parçaların birbirine sürtünmemesi ve doğru bir şekilde çalışması motorda erken sürede oluşabilecek arızaların önüne geçiyor.

Rodaj Nedir 2022

Rodaj nedir için yapılacak işlem, genel olarak arabanın yüksek devirlere çıkmamasını ve arabanın yumuşak kullanılmasını sağlamaktır. İlk 1000 – 3000 kilometre arası gaz pedalına sonuna kadar yüklenmek motorun çok ısınmasına neden olabilir. Bu yüzden silindir duvarında bulunan yağ çözülebilir ve birbirine sürtünen metal sebebiyle parçalar ısınabilir. Bunun olmaması için arabada ilk bin ya da ilk üç bin kilometreye kadar 3000 devirin üzerine çıkılmaması ve gaz pedalına sonuna kadar basılmaması tavsiye edilir.

Soğuk motorun ısınması için 30 saniye ila 1 dakika arasında beklemekte faydalı olacaktır. Ayrıca sürüş sırasında sabit hızda gidilmemesi de önem arz eder. Değişken hızlarda araba kullanmak arabanın motoru ve alıştırma süreci için çok daha faydalı olacaktır Fakat yine de yüksek hızlara çıkılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

rodaj nedir

Frende Rodaj Nedir

Fren rodajı da arabanın fren sisteminin belli bir düzeye gelininceye kadar zorlanılmamasını ifade eder. Araba freni ve parçalar birbirine uyum sağlayıncaya kadar ani fren yapmaktan kaçınmak gerekir. Frenleri mümkün olduğunca yumuşak yapmak daha faydalı olacaktır. Fren rodajı için ilk 1000 kilometre boyunca bu işlemi yapmanın yeterli olacağı söyleniyor.

Rodaj işlemi motoru yenilenen eski arabalarda mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Motor aksamlarının birbirine uyum sağlaması ve bu ahenk içinde devam etmesi gerekir. Sıfır araçlarda da rodaj işleminin yapılması uzun ömürlü kullanım için yararlı olacaktır. Bu şekilde rodaj nedir sorunu da cevaplamış olduk.

Özel Plaka Nedir?