Şoför Nedir? Şoför Olmak İçin Gerekli Şartlar

srcbelgesi.com

Şoför: Karayolunda, ticari olarak tescil edilmiş bir motorlu taşıtı süren ve src belgesi ve psikoteknik belgesi almış kişiye “şoför” denir.

Yollarda genel olarak bulunan bazı belgeler ve donanıma sahip şoförlerimizi trafik ağında en sık gördüğümüz kişilerdir. Özel taksi şoförlüğü yanında dolmuş, otobüs, taksi, kamyon, tır vb. halkın da yer aldığı ortak kullanım alanlarında da sık olarak mesleğini yürütürler.

Şoförler yeterli donanım ve belgeye sahip olmasının yanında başka niteliklerle de trafikte ön plana çıkar. En başta diksiyon önemlidir. Ani bir durum olduğunda argo kelimelere yer vermeden güzel bir dil kullanmalıdır aynı şekilde vatandaşlara karşı da öyle olmalıdır.

Gerekli izin ve belgeleri tam olmalıdır. İnsanlarımıza ve trafikte yer alan vatandaşlarımızın can güvenliği düşünürsek bu çok önemlidir. Çalışma saatleri açısından ise her saate uyum sağlamalıdır. Aksi halde uykusu gelecek şekilde trafiğe katılım olmaktadır.

Şoför olmak için gerekli şartlar

Öncelikle şoför olmak için sürücü belgenizin olması gerekmektedir. Kullanacağınız araca göre mesleki yeterlilik eğitimlerine tabi tutulmanız ve eğitim sonucunda sınavlardan başarılı olmanız gerekmektedir. Yolcu taşımacılığı yapmak istiyorsanız src 1 ya da src 2 belgesi almanız gereklidir. Eşya ve kargo taşımacılığı yapmak istiyorsanız src 3 ya da src 4 belgesi almanız gerekmektedir. Sürücü ile şoförlük mesleki arasındaki tek fark şoförlüğü meslek olarak yapmaktır.

Şoförde Olması Gereken Özellikler

Temel Nitelikler:

  • Sürücü belgesi: Araç tipine uygun sınıf ehliyetine sahip olmak (B, C, E vs.).
  • SRC Belgesi: Gerekli mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak (SRC1, SRC2, SRC3, SRC4, SRC5).
  • Tecrübe: İlgili araç tipinde ve sektörde belirli bir sürüş tecrübesine sahip olmak.
  • Dikkat ve Konsantrasyon: Trafiğe ve çevreye karşı dikkatli ve konsantre bir şekilde araç kullanabilme yeteneği.
  • Sorumluluk Sahibi: Aracın ve yükün güvenliğinden sorumlu olabilme ve bu konuda titiz davranabilme yeteneği.
  • Sabırlı ve Sakin: Trafikte sakin ve sabırlı kalabilme, stresli durumlarda sakin davranabilme yeteneği.
  • İyi İletişim Becerileri: Yolcular, müşteriler ve diğer sürücüler ile açık ve net bir şekilde iletişim kurabilme yeteneği.

Ayrıca: Şoförlerin temiz ve düzenli bir görünüme sahip olmak. Saygılı ve nazik bir tavır sergilemek. Pozitif bir tutumla çalışmaya istekli olmak.

yeniumitforklift.com