Sürücü Nedir? İyi Sürücü ve Kötü Sürücü Ayırımı

srcbelgesi.com

Sürücü nedir?: Karayolunda, motorlu veya motorsuz bir aracı veya taşıtı sevk ve idare eden kişidir.

Sürücüler İyi ve Kötü Olarak İkiye Ayrılır?

İyi Sürücüler

İyi sürücü davranışları: İyi sürücüler her zaman trafik kurallarına riayet ederler. Trafikte seyreden diğer araç sürücülerine karşı daima saygılı davranır ve trafik adabı kurallarına harfiyen uyarlar. Dikkatli olup defansif sürüş tekniklerini kullanırlar. Trafikte konulan azami hız kurallarına uygun bir biçimde araç kullanırlar. Araçların bakımını zamanında yaptırarak günlük rutin bakımlarına dikkat ederler. Trafikte araç kullanırken sabırlı ve sakinlikleri ile B tipi kişilik özelliklerini taşırlar. Alkol alarak ve uygusuz yola çıkmazlar.

Ayrıca yaya geçitlerinde önceliği her zaman yayalara verirler. Araç kullanırken kesinlikle cep telefonu ya da başka şeylerle uğraşmazlar. Araçlarını park ederken diğer araçlara engel teşkil etmeyecek şekilde park ederler.

Kötü Sürücüler

Kötü sürücü: Hiçbir şekilde konulan trafik kurallarına uymazlar. Sabırsız, saldırgan ve agresif tavırlarıyla A tipi kişilik özelliklerini taşırlar. Hız limitlerinin üzerinde araç kullandıkları için her zaman tehlikeye açık olurlar. Araçların bakımını zamanında yaptırmaz ve yaya geçitlerinde asla yayalara öncelik tanımazlar. Sinyal vermeden şerit değiştirirler. Trafiği tehlikeye sokacak şekilde slalom yapar ve hatalı sollama yaparlar. Emniyet kemeri takmazlar. Bu özelliklere sahip olan sürücüler kötü sürücü kategorisinde yer alır.

Kullanım Alanına Göre Sürücülük

İki farklı sürücülük türü mevcuttur. Bunların biri ticari taşımacılık diğeri ise kendi aracını kullanan sürücülerdir. Ticari taşıt kullanan sürücüler profesyonel yani belli bir ücret karşılığında sürücülük işini meslek olarak yapanlardır. Ticari taşımacılık işini yapanlar yolcu, eşya ve kargo taşımacılığı yapan kişilerdir. Ticari araç kullanan kişilere 4925 sayılı karayolu taşıma yönetmeliğine göre şoför denilir.

 

yeniumitforklift.com