Tali Yol Nedir?

srcbelgesi.com

Tali Yol: Genel olarak üzerindeki trafik yoğunluğu bakımından, bağlandığı yoldan daha az önemde olan yola “tali yol” denir.

Tali yol trafik yoğunluğunun ana yola göre daha az olan yola verilen isimdir. Tali yol nedir diye yaptığınız aramalarda bu tanım ilk sıralarda karşınıza çıkar.

Tali yol işareti hangisidir öğrenmek için, levhaları iyi bilmek gerekir. Bu levhalar sayesinde tali yola yaklaştığınızı ve bu levhanın kullanılmış olduğu yolda geçiş üstünlüğünüz olduğunu bilebilirsiniz.

Tali yol ana yola benzeyen fakat daha az yoğun yol türüdür. Ana yoldan farklı olarak sadece araç sayısı tali yolda daha azdır. Bu bakımdan tali yol genel olarak ana yollar ile ilişkilidir. Bu bakımdan bir yolun tali yol olarak nitelendirilmesi Kara yolları müdürlüğüne bağlıdır. Tali yollar genelde ana yollara bağlanır. Bu bakımdan sayıca epey fazladır.

Trafikte tali yol ile ana yol birbirine bağlıdır. Bu bakımdan araçların geçiş üstünlüğü de anayoldaki araca verilmiştir. Yani tali yolu kullanan ve ana yolu kullanan iki araçta durum böyledir. Bu nedenle tali yolu kullanan araç bir müddet boyunca ana yolu kullanan aracı beklemelidir. Bu trafik kuralları gereğince belirlenmiştir. Bu nedenle de kullanımının aksatılması ya da ihmal edilmesi durumunda cezai işlem uygulanabilir.

Tali Yolda Olunduğu Nasıl Anlaşılır?

Tali yol ne demek olduğunu yukarıda anlattık. Peki tali yolda olduğumuzu nasıl anlarız? Tali yolda olduğunuzu sizlere anlatan levhalar mevcuttur. Örneğin içi boş üçgen şeklinde olan levha yol ver levhasıdır. Bu levhayı gördüğünüzde tali yolda olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bu levhayı gördüğünüzde muhtemelen ana yola bağlanmaya yakınsınız demektir. Bu durumda yapmanız gereken ana yolda aktif halde olan araçlara yol vermek ve ana yolun müsait olduğu bir zamanda yolun ensar şeridine kontrollü bir şekilde çıkmak gerekir.

Geçişin üstünlüğü tali yol mu yoksa ana yol mu?

Aksi belirtilmedikçe, öncelik her zaman ana yolda seyahat eden araçlara verilir. Tali yoldan ana yola giren araçlar, yolun müsaitlik durumunu kontrol ettikten sonra yola bağlanmak zorundadır. Olası bir kaza durumunda, tali yoldan sapan sürücü kazadan sorumlu tutulmaksızın suçlu sayılacaktır; Trafik yönetmeliği, ana yoldan gelen araçların geçiş hakkının olduğunu açıkça belirtir.

Önceliğin tali yola verildiği durumlar çok nadirdir ve mutlaka bir işaret ile belirtilir. Bu istisna, örneğin girişinde ve çıkışında hastanelerin bulunduğu yoğun tali yollarda meydana gelebilir. Acil bir durumda ambulansların ana yola giriş ve çıkışları dikkate alınarak ve mutlaka levha ile işaretlenerek böyle bir düzenleme yapılabilir.

İlginizi Çekebilir: Trafik tanzim işaretleri

yeniumitforklift.com