TAŞIMA SINIRI (KAPASİTE)

srcbelgesi.com

Taşıma Sınırı (Kapasite): Bir aracın güvenle taşıyabileceği, en çok yük ağırlığı veya yolcu ve hizmetli sayısına “taşıma sınırı (kapasite)” denir.

Kamyon yükleri için taşıma sınırı

Kamyonlar genellikle izin verilen toplam ağırlığı 3500 kilogramdan fazla olan araçlardır. Karayolu taşımacılığında genellikle kamyonlar en çok tercih edilen araçtır. Kamyon ve kamyonetin yük kapasitesini etkileyen en önemli faktör, araçların dingil sayıları ve toplam kapasiteleridir. Kamyon ve kamyonette tüm araçlar için bir genelleme yapmak yerine aracın teknik detaylarına bağlı olarak bir genelleme yapılmaktadır. Peki, ne tür kamyon ve kamyonetler var ve kamyonlar için yükleme limitleri neler?

Kamyon ve kamyonetler temel olarak 6 farklı kategoride incelenir. Bu;

  • Tenteli araçlar (20-24 ton taşıma kapasiteli)
  • Lowbed treyler (25-80 ton yük kapasiteli)
  • Hidrolik treyler (60-100 ton kaldırma kapasiteli)
  • Çift dingilli kamyon ve kamyonet (11-20 ton kapasiteli)
  • Üç dingilli kamyon (21-24 ton taşıma kapasiteli) ve
  • Dört dingilli kamyonlar (32–38 ton kapasiteli) olarak listelenirler.

Tonaj cezası

Taşıma sınırı ya da yük sınırı aşma cezası rakamları aşılan yük miktarına göre değişiklik gösterir. İdari para cezası miktarı, aşılan miktar limitinin yüzdesine göre değişir. 2022 yılında tonaj ihlali cezası en az 3330 TL; 2023 yılında %122,9 yeniden değerleme oranı ile asgari ceza tutarı 4.092 TL’dir. Günümüz ekonomik koşullarında para cezası ile karşı karşıya kalındığında ceza az değil; Karşılık gelen tonaj cezasına itiraz prosedürü için Ankara’dan bir avukattan hukuki yardım alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Taşıt Katarı

Twitter adresimiz: https://twitter.com/trafikkrallari

yeniumitforklift.com