Viyadük Nedir

srcbelgesi.com

Viyadük nedir sorusuna ilişkin verilen cevaplar genellikle köprüyol olarak ifade edilmektedir. Köprüyol ismiyle Türkçeye kazandırılan viyadük ifadesi iki yüksek yer arasındaki yolu ifade etmektedir. Bu yolun yüksekliği fazla olduğu için köprüye benzer biçimde yapılır ve bu nedenle köprüyol olarak ifade edilir. Genel olarak bir nehir tarafından ayrılan vadinin iki yakasını birleştirir.

Viyadük özellikle son yıllarda hem araç sayısının artması hem de trafiğin yoğunlaşmasıyla beraber büyük bir ihtiyaç haline gelmiştir. Özellikle yüksek alanlarda olan yerleşim yerlerine gidilmesi için hayati önem taşır. Trafik ve zaman kaybının önüne geçer. Yolun dolambaçlı bir halde olmasını engelleyerek yakıttan tasarruf edilmesini sağlar. Otoyol ve demiryolu akışını rahatlatmak için inşa edildiği birçok örnek bulunmaktadır.

viyadük nedir

viyadük nedir

Viyadük Nerelerde Kullanılır?

Özellikle yüksek ve karadan gidilmesinin zor olduğu yerlerde viyadük tercih edilerek trafik ve gidiş rahatlatılmaya çalışılır. Viyadüğün yüksek ve köprü benzeri bir yapıda olması geçişleri kolaylaştırır. Trafiğin daha uzun olmasının önüne geçer. Viyadük olan yerlerde genellikle bir nehrin olduğunu söylemek mümkündür. Nehrin ayırdığı iki yakayı birleştirmek için viyadük inşa edilir.

Bu yapının varlığı sayesinde gidilmesi zor bölgelere ulaşım daha kolay hale gelir. Özellikle Avrupa’da çok fazla viyadük örneğine rastlıyoruz. Ülkemizde de son yıllarda viyadük örneklerinin arttığını söylemek mümkün. Özellikle ülkemizin bazı coğrafyalarının zorlu yapısından dolayı viyadük nedir sorusunun doğru anlaşılması gerekir.

Viyadük ne demek

Viyadük ne demek

Viyadük ve Tarihi

Tarihte bilinen ilk viyadük örneği Almanya’da yapılmıştır. 1844 – 1847 yılları arasında inşa edilen bu yapı tarihi Roma su kemerlerini andırmaktadır. Bu viyadüğün tamamlanabilmesi için 150 bin metrekare taş kullanılmıştır. Yapımı 1847 yılında tamamlandığında 400 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve 20 metre yüksekliğinde bir viyadük ortaya çıkmıştır.

Viyadüklerin yapımının dünya genelinde son yıllarda sıklaştığını söylemek mümkün. Artan trafik ihtiyacının karşılanabilmesi için gerekli yapılardan birisini de viyadükler oluşturuyor. Bu yüzden bu yapılara hem bugün hem de yarın çok daha fazla ihtiyaç duyulacağı söylenebilir. Bu yazı ve bilgiler sayesinde de viyadük nedir sorusu yeterince cevaplanma imkanına kavuşmuştur

Hem köprü, hem de viyadükler aynı amaç doğrultusunda hizmet eder. Birbirlerine benzedikleri için hep bir kavram karmaşası yaşanmaktadır. Köprülere viyadük diyenleri viyadükler ise köprü diyenler her zaman olmaktadır. Bunun doğrusu şu şekildedir;

  • Köprüler:  Deniz, dere gibi engellerin üzerinden kara taşıtlarının geçmesini sağlamak için vadi,  su kütlesi  veya yol gibi alt kısımlarda yapılan yolları kapatmadan fiziksel engelleri aşmak için inşa edilmektedir.
  • Viyadükler:  Çoklu küçük aralıklarla yapılan bir köprü türüdür. Dizi biçiminde oluşan kemerleri vardır. Tüm kemerleri ortalama aynı uzunluktadır.

KAVŞAK ORTAK ALANI

Twitter Adresimiz: https://twitter.com/trafikkrallari

yeniumitforklift.com