YERLEŞİM YERİ (YERLEŞİM BİRİMİ)

YERLEŞİM YERİ (BİRİMİ): Kendisine ulaşan karayolları üzerinde sınırının başlangıcı ve bitimi bir işaret levhası ile belirlenmiş olan yerleşme, çalışma ve barınma amacı ile insanların yararlandıkları yapı ve tesislerin bir arada bulunduğu ve karayolu trafiğine etkileri tespit edilmiş olan il, ilçe, köy veya mezra gibi yerlere “yerleşim yeri (birimi)” denir.

Kendisine ulaşan karayolları üzerinde sınırının başlangıcı ve bitimi bir işaret levhası ile belirlenmiş olan yerleşme, çalışma ve barınma amacı ile insanların yararlandıkları yapı ve tesislerin bir arada bulunduğu ve karayolu trafiğine etkileri tespit edilmiş olan il, ilçe, köy veya mezra gibi yerlere yerleşim yeri (birimi) denir.

Araç kullanıcılarının yerleşim birimine yaklaşırken ve yerleşim biriminden geçerken hızlarını düşürmeleri gerekmektedir. Otomobil, minibüs, motorsiklet, kamyon ve arazi taşıtlarının içinden geçerken sahip olmaları gereken hız miktarı 50 km/s şeklindedir. Aynı şekilde yerleşim yerleri içinde trafik işaret levhalarına 15 metre kala duraklamak kanunlar tarafından yasaklanmıştır. Bu ve bunun gibi benzeri kanunlar yerleşim yerinde yaşayan canlıları olası bir kaza durumuna karşı koruma amacıyla oluşturulmuştur.