KARAYOLU YAPISI

srcbelgesi.com

KARAYOLU YAPISI: Karayolunun kendisi ile karayolunun üstünde, yanında, altında veya yukarısındaki; ada, ayırıcı, oto korkuluk, istinat duvarı, köprü, tünel, menfez ve benzeri yapılardır.

Karayolları yapı olarak genel itibari ile çevreyi kapadığından karayolunda onun çevresini kapsayan her türlü araçlar onun yapısını meydana getirir. Hepsinin ayrı bir işlevi olmakla beraber, hayatımızı kolaylaştıran yapılardır. Peki bunlar önemli midir ne işe yaramaktadır? Hepsinin ayrı bir işlevi olmakla beraber hepsi bir amaca göre tahsis edilmiştir. Mesela tünel engebeli, dağlık alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Yolların yapılamadığı yerlerde yapılmıştır.

İstinat duvarı ise trafikte araçlara herhangi bir malzemenin taş, ağaçlar vb. bazı doğada meydana gelebilecek kazalara karşı  araçlara bir şey düşmesini engellemek için yapılmaktadır. Ayırıcı ise yolda karmaşayı önlemek amacı ile yapılmıştır. Bu ve benzeri yapılara bakarsak hepsi trafiğin akışını düzenlemek, olası olacak kazalara sebebiyet vermemek için yapılmıştır.

yeniumitforklift.com