Anayol Nedir?

srcbelgesi.com

Anayol: Ana trafiğe açık olan ve bunu kesen karayolundaki trafiğin, bu yolu geçerken veya bu yola girerken, ilk geçiş hakkını vermesi gerektiği işaretlerle belirlenmiş karayoluna “anayol” denir.

Ana yol veya arter yol yüksek kapasiteli bir kentsel yoldur. Bir anayolun birincil işlevi, toplayıcı yollardan otoyollara, otobanlara, sınırlı erişim yolu ve mümkün olan en yüksek hizmet seviyesinde kentsel merkezler arasında trafik sağlamaktır. Bu nedenle, birçok arter sınırlı erişimli yollardır veya özel erişime yönelik kısıtlamalardır.

Ana yolların tasarımı ülkeden ülkeye, şehre ve hatta şehirler arasında değişmesine rağmen, birçok ortak tasarım özelliğini paylaşmaktadır. Örneğin, birçok şehirde anayollar eşmerkezli çevrelerde (genellikle çevreyolu olarak adlandırılır) veya bir şebekede düzenlenir. Birçok yetki alanı, ana yolları ana (majör) veya minör olarak da sınıflandırır. Ana yollarının yapımı ve geliştirilmesi farklı yöntemlerle gerçekleştirilir. Şimdiye kadar en yaygın olanı, alt bölüm geliştirme sırasında mevcut bir yol hakkının yükseltilmesidir.

Alt Geçit Nedir?

yeniumitforklift.com