ABD TRAFİĞİ VE PLAKA İŞARETİ

Amerika Birleşik Devletlerin’ de Ulaşım ve Taşımacılık

Abd’ de yollar oldukca geniş ve düzgün, gidiş gelişlerin 100% -e 80 % ni ortadan geniş sarı çizgili aralıklara veya taş bariyerlerle ayrılmış. Ana yolların bazıları dört bazıları üç gidiş gelişli..

Park Alanları
Kaldırımların bazen farklı renklerde boyandığını farketmişsinizdir. Kırmızı, Beyaz, Sarı, Mavi ve Yeşil. Bu renkleri her biri park etmenk için farklı anlamları bulunur.

Kırmızı: Eğer kaldırım kırmızı ise buraya park edemez veya burada kısa süreliğine de olsa bekleme yapamazsınız.

Beyaz: En fazla 3 dakika bekleme yapabilirsiniz. Bu kural günün 24 saati için de geçerlidir.

Sarı: (Pazartesi-Cumartesi arası geçerlidir) Sabah 6 ve Akşam 6 arası en fazla 3 dakika bekleme yapabilirsiniz. Akşam 6 dan sonra veya Pazar günleri park etmenizde bir sorun yoktur.

Mavi: Mavi alanlar engellilere ayrılmış park yeridir. Araçlarda özel engelli parking permit olması gerekmektedir. Eğer buraya parkettiyseniz 400$ ceza yersiniz.

Yeşil: Pazartesi ve Cumartesi arası akşam altı ya kadar geçerli bir kuraldır. Yeşil kaldırımların yanında bir tabela olur ve en fazla ne kadar süre park edebileceğinizi söyler. Bu süre 15 ile 30 dakika arasındadır.

Eğer ehliyetsiz yakalandıysanız bu arabanız çekileceği ve 100 $ ceza alacağınız anlamına gelir. Aynı zamanda bir gününüzü arabanızın nereye çekildiğini bulmaya harcayabilirsiniz. Geri almak için 350 $ – 400 $ arası çekici masrafınız da olacaktır.

Kesinlikle ve kesinlikle alkollü araba kullanmayın, bu birkaç gecenizi hapiste geçireceğiniz anlamına gelir. Aynı zamanda ehliyetinizi bir süreliğine kaybetme riskiniz de vardır. Alkollü araç kullanırken ölümlü bir kazaya sebep olursanız isterseniz babanız dönemin büyükşehir belediye başkanı olsun, yıllarınızı hapiste geçirmeniz olasıdır.

İllerin Plaka Kodları

İngilizce Ülkelerin Plaka Kodları

Ülke Ülke Plaka Kodları