Trafikte Ayırıcı Nedir?

srcbelgesi.com

AYIRICI: Taşıt yollarını veya yol bölümlerini birbirinden ayıran, bir taraftaki taşıtların diğer tarafa geçmesini engelleyen veya zorlaştıran karayolu yapısı, trafik tertibatı veya gereçtir.

Taşıt yollarını veya yol bölümlerini birbirinden ayıran, bir taraftaki taşıtların diğer tarafa geçmesini engelleyen veya zorlaştıran karayolu yapısı, trafik tertibatı veya gerece ayırıcı adı verilir. Ayırıcılar yollardaki trafik akışını düzenlemek ve kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuşlardır. Genellikle metal bariyerler aracılığıyla oluşturulan ayırıcılar, farklı peyzaj çalışmalarıyla görsel olarak değerlendirilebilecek alanlardır.

Ayırıcı oluşturularak bölünmüş yollarda trafik akışları tek yönde olduğu için taşıtların ilerlemesi daha da kolaylaşır. Ayrıca ters yönlere akış bir arada olmadığı için önden çarpışma kaynaklı trafik kazalarının sayısı da yok denecek kadar aza indirgenir. Ayırıcılar günlük hayatta hem taşıt kullanıcılarının güvenliği hem de zaman tasarrufunun arttırılması konusunda önemli rol oynamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Azami Dingil Ağırlığı

yeniumitforklift.com