Almanya Trafiği ve Almanya Plaka Kodu

srcbelgesi.com

Almanya’ da Ulaşım ve Taşımacılık

Almanya’ da Trafiğin hem sağdan aktığı hem soldan aktığı bölgelerde esas amaç trafiği bir düzene koymaktır. Trafik akışı çoğunlukla temel kurallara göre düzenlenir. Böylece birbirine çok uzak bölgelerde bile aynı kurallar geçerlidir. Buradaki asıl niyet trafik kazalarının önüne bir nebze de olsa geçebilme gayretidir. Tüm bunlara rağmen bazı bölgelerde trafik aynı koldan akmaz. Dünyada insanların %66 ‘sı araçlarını sağdan akan trafikte sürerler, %34’ü ise soldan akan trafikte. Dünyada soldan akan trafik için yapılan yollar, bütün yolların %28 ‘ini oluştururken, sağ taraftan akan trafik için yapılan yollar %72 ‘sini oluşturur.

Almanya Plaka Kodu

Plaka kodları, bir ülke için özel olarak belirlenmiş olan, bir harf veya birden fazla harfin dizimi olarak tanımlanmaktadır. Buna göre her aracın plakasında yazana göre hangi ülkeden geldiği veya hangi ülkeden satın alındığı tespit edilebilmektedir.

Almanya plaka kodu ise “D” olarak belirlenmiştir. Bu durum Almanca içerisinde “Almanya” adının “Deutschland” olarak geçmesine bağlıdır. Aynı şekilde farklı ülkeler için de belirli ülkenin adının kısaltması olarak belirlenen kodlar kullanılmaktadır.

Almanya Plaka Düzeni

Almanya Plaka Düzeni

Almanya Plaka Düzeni

Almanya, Avrupa Birliği’ne bağlı bir ülke olarak diğer Avrupa Birliği ülkelerinin plaka düzenine benzer bir plakaya sahiptir. Buna göre kod kısmında öncelikle mavi bir arka plan, üst kısımda Avrupa Birliği amblemi ve alt tarafta ise büyük harf ile yazılmış “D” harfi dikkat çekmektedir. Bu mavi kısım, plakanın en sağ tarafında yer alır.

Almanya plaka düzeninde mavi kısmın hemen sonrasında ise şehri veya bölgeyi belli edecek nitelikte düzenlenmiş birtakım harfler yer almaktadır. Bu harfler sayesinde arabanın Almanya’nın hangi bölgesinde kullanıldığını veya satın alınmış olduğunu anlayabilirsiniz. Sonrasında ise güvenlik mühürleri yer almaktadır. Güvenlik mühürleri dair şeklinde iki üst üste logodan oluşmaktadır.

Son olarak ise arabanın kimliğini belli edecek bazı harfler ve sonrasında ise sayılar yer almaktadır. Bu sayı ve harflerin birleşimi, her araba için farklıdır. Ülkemizde de benzer bir uygulama ile plakalar düzenlenmektedir.

Almanya plaka kodu D ile gösterilmiştir. Almanya toplamda 16 eyalet ve 2060 kentten oluşmuştur.
Her ülkede olduğu gibi bu ülkede de şehirlere göre farklılık göstermektedir.

Almanya plaka kodu Deutschland’ın baş harfini alarak D harfi belirtilmiştir. Alman plaka kodları
12 yıldızlı çember görünmektedir. Bu Avrupa Birliği’ni betimlemektedir. Hemen altında bulunan
harfte hangi ülkeye ait olduğunu göstermektedir.

İllerin Plaka Kodları

İngilizce Ülkelerin Plaka Kodları

Ülke Ülke Plaka Kodları

Bizi Facebook’ta takip edebilirsiniz: https://www.facebook.com/trafikkurallarinet/

yeniumitforklift.com