TRAMVAY NEDİR?

srcbelgesi.com

TRAMVAY: Genellikle yerleşim birimleri içinde insan taşımasında kullanılan, karayolunda tekerlekleri raylar üzerinde hareket eden ve hareket gücünü dışarıdan sağlayan taşıttır.

Tramvay Nedir?

Tramvay, şehirlerde toplu taşıma amacıyla kullanılan özel raylar üzerine kurulmuş bir ulaşım aracıdır. Tramvaylar genellik olarak elektrik enerjisi ile çalışır. Bunun yanı sıra petrol ile çalışan tramvaylar da bulunmaktadır. Tramvayların üzerinde hareket ettikleri raylar, kuruldukları güzergahta bulunan yollar üzerinde çıkıntı yapmayacak biçimde döşenmiş özel raylardır.

Tren yolu ve raylarından farklıdırlar. Tren yollarında ve tren raylarının üzerinden motorlu taşıtların geçmesi pek kolay ve uygun değildir. Tramvay yolları ve rayları ise sokaklara döşenebilir. İnsanlar ve motorlu taşıtlar bu rayların üzerinden rahatlıkla geçebilirler.

Günlük hayatta kalabalık şehirlerdeki ulaşım sorununa alternatif bir çözüm olan tramvaylar, aynı zamanda insanın gözünü alan kırmızı rengiyle bazen o şehrin sembolü haline gelebilmektedir.

Yolcu Nedir?

yeniumitforklift.com